Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
29.12.2015 12:07 - Мъчениците на комунизма
Автор: ravramov Категория: Новини   
Прочетен: 1727 Коментари: 2 Гласове:
4

Последна промяна: 29.12.2015 19:13

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

Митрополит Борис (Разумов) Неврокопски

(1888-1948)

Пътят към Голгота

imageНеврокопският митрополит Борис (в света Вангел Симов Разумов) е роден на 8 ноември 1888 г. - Димитровден, в с. Гявато (Битолско). Житейският му път по чуден начин е свързан с Божия угодник св. вмчк Димитрий Солунски, особено почитан в родния му край. Пак на Димитровден, точно след 60 години, той се представя в Господа, обагрен с мъченическа кръв.

Още от малък бъдещият митрополит Борис проявява любов към Словото Божие и учението. Завършва трети клас в мъжката гимназия в Одрин през 1904 г. с отличие. През есента на 1903 г. баща му загива като четник в Илинденското въстание под войводството на Георги Сугарев.

През 1904 г. Вангел Разумов е в Цариград, в българската църква "Св. Стефан", където привлича вниманието на екзарх Йосиф. Той му отпуска стипендия за Цариградската духовна семинария, която завършва с отличие през 1910 г. На 10 юни в църквата "Св. Стефан" Неврокопският митрополит Иларион го посвещава в монашески, иподяконски и йеродяконски чин. През 1915 г. йеродякон Борис завършва Богословския факултет в Черновиц (Австрия) със степен "доктор по богословие".

На 25 ноември 1917 г. йеродякон Борис приема йеромонашески сан от Пловдивския митрополит Максим. Св. Синод му възлага мисията да обгрижва българската колония в Будапеща. От 1924 до 1926 г. оглавява културно-просветния отдел при Св. Синод и е предстоятел на храм "Св. Александър Невски".

В следващите пет години, до септември 1931 г., архимандрит Борис е ректор на Софийската духовна семинария. След това до 1935 г. вече като епископ Борис е главен секретар на Св. Синод. През 1932 г. е натоварен с историческата мисия по вдигане на схизмата от Цариградската патриаршия. Преговорите приключват успешно на 22 февруари 1945 г.

На 24 март 1935 г. епископ Борис е избран за митрополит на Неврокопска епархия. В престолния си град Неврокоп народът го посреща с "Добре дошъл, Вадико светий".

За кратък период от време митрополит Борис успява да извърши успешно строителство на над 20 храма.

Наричат го "съвестта на Българската църква" заради изключителната му ерудиция (владеел е свободно 13 езика) и непримиримата му борба срещу атеизма на комунистическата идеология. На 29 септември 1948 г. изпраща писмо - протест срещу безчинствата на комунистическата управа в Неврокопска епархия до Св. Синод. Навсякъде говори, че най-голямата трагедия ще дойде от Съветския съюз, разказва за сталинистките мерки срещу духовенството. Някои от хората не могат да повярват и му казват: "Как от Русия, та нали от там идваше мирото, от Русия идваха убежища, от Русия идваха богослужебните книги, от Русия идваше църковната утвар! Какво направиха с Русия?" А дядо Борис им отговаря: "Така е, но тежко на един народ, който е приел Христовите светини и не е могъл да ги опази. И ако този народ не се покае, тежко му на тоя народ!"

Поради тези му слова окръжният комитет на БКП го обявява за враг № 1 на народната власт. През 1948 г. във в. "Работническо дело" излиза статия срещу митрополит Борис, озаглавена "Един недостоен служител на Българската православна църква". Въпреки всичко той не прекратява борбата си за връщането на църковните имоти, за връщането на вероучението в училище и не спира преиздаването на брошурата си "Кризата в нашето училище", където основната теза е, че нашето училище обучава, но не възпитава.

През тези тежки дни на изпитание дейността на митрополит Борис се засилва все повече. Методий Симеонов, племенник, разказва как дядо Борис е спасил окаян алкохолик, решил да се самоубие. Спасил от самоубийство и бившия кмет на Горна Джумая, Панайот Тасев, който бил изгубил жена си и трите си деца...

Един ден митрополитът отива при близките си и казва: "Дойдох да се сбогувам, защото това ще бъде последното ни виждане. Снощи аз получих знамение, че моят край идва. Сънувах, че падна огън от небето и този огън ме грабна и мене в небето. Аз отивам да осветя черквата "Св. Димитър" в село Коларово, но вероятно това ще бъде моят край."

На 8 ноември 1948 г. митрополит Борис служи празнична литургия в с. Коларово. Последната проповед, произнесена в деня на убийството му, е: "Да помним и да се готвим винаги за смъртта. Помни своя край и никога не ще съгрешиш!" След приключването й благославя празничната трапеза, но още преди да е вкусил от нея, дядо Борис е повикан от един низвергнат свещеник - Илия Стаменов от с. Хърсово, според всички свидетелства - доносник и шпионин на комунистите. Бил разпопен заради кражба на църковно имущество, но след помилване лично от цар Борис III отървава затвора. Искал от митрополита да му съдейства да си възвърне свещеническия сан, на което дядо Борис се възпротивил. Тогава този нов Юда най-хладнокръвно го застрелва пред очите на хиляден народ. Последните думи на митрополит Борис били: "Недей! Вършиш голям грях!"

Илия Стаменов е осъден на 7 години затвор, от които излежава 3 на лек режим, но свършва в лудницата, като непрекъснато повтаря: "Аз го убих, аз го убих..."

Последното от 76-те издадени стихотворения на митрополит Борис звучи като обобщение на целия му живот:

"Моята любов -

ангелски покров.

Моята надежда -

девствена одежда.

Моите мечти -

грейнали звезди.

Моите желания -

пламнали страдания.

Мойта ранна връст -

мъченически кръст.

Моят път в живота -

пътят към Голгота."


http://www.pravoslavieto.com/history/20/bg_novomuchenici.htm





Гласувай:
4


Вълнообразно


1. krumbelosvet - Светла му памет на митрополита.
29.12.2015 14:20
Който е развивал яростна антисъветска деяност. Светска дейност. Веднага след войната, това може да значи само симпатия към бившата власт. Безнадеждна и самоубийствена кауза по онова време. А убиецът му бил "по общо свидетелство" доносник на комунистите, но преди това цар Борис го помилвал, пък стрелбата била публична... Това може да го направи само несериозен човек по личен мотив. По време на социализма, всяко село имаше черква и всяка черква - поп. Как е сега? Повечето черкви по селата са порутени и отдавна нямат поп.
цитирай
2. ravramov - Уважаеми Красимир,
29.12.2015 15:52
владика Борис е само един от множеството избити православни духовници след кървавата 1944 г. Всъщност болшевишките престъпници и богоборци избиват, заточват по лагерите на смъртта и подлагат на гонение всички истински православни духовници и християни. На тяхно място в храмовете и манастирите болшевиките поставят свои сътрудници и агенти, като така е създадена днешната лъжецърква БПЦ (Болшевишка партийна централа). Именно затова тогава във всички селски черкви е имало попове-агенти, чиято цел е била рушенето на вярата и развращаването на народа. Днес всички виждаме последствията от 71 годишния безбожен режим - тотално деградирал аморален народ, порутени храмове и пр., а истинските православни духовници и християни са абсолютно малцинство. Действителната действителност е, че човечеството стремглаво върви към всички онези събития описани в Откровението на св. Иоан Богослов.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: ravramov
Категория: Новини
Прочетен: 430518
Постинги: 193
Коментари: 136
Гласове: 218
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930